Bu 3 Haber Bitcoin, SHIB, ADA ve Altcoin’leri Çökertti!

Bu 3 Haber Bitcoin, SHIB, ADA ve Altcoin’leri Çökertti!

Bitcoin, 11 Nisan’da 43.450 dolardan ikinci düşüşü işaret ederek, bir daha 40 bin dolar seviyelerine geri döndü. CoinMarketCap verilerine göre Cardano (ADA) ve Shiba Inu (SHIB) son 24 saatte sırasıyla %9,85 ve %5,98 oranında değer kaybetti. Altcoin’lerin çoğu da basın zamanında kırmızı bölgede aşağı kayıyordu. Peki bunun nedeni ne?

BTC, ETH ve SHIB dahil piyasa kan kaybediyor

BTC, Nisan ayı başlarında 47.000 dolar seviyesinin üzerine ayak basamadıktan sonra haftalık bazda %10,76 düştü. Terra’nın Pazar günü gerçekleşen 176 milyon dolarlık Bitcoin alımı da lider kripto para biriminin fiyatını destekleyemedi.

Daha önce Kriptoks.com olarak bildirdiğimiz üzere, Terra Blockchain’i güçlendirmeye odaklanan Singapur merkezli bir kar amacı gütmeyen kuruluş olan Luna Foundation Guard (LFG), 176 milyon dolar değerinde Bitcoin daha aldı. LFG şu anda lider kripto para biriminde kabaca 1,7 milyar dolar tutuyor. Yazının yazıldığı sıralarda Bitcoin, 40.458 dolardan işlem görürken, ADA yazının yazıldığı sırada 0,9505 dolarda el değiştiriyordu. SHIB ise 0,00002309 dolarda bulunuyordu.

Piyasadaki düşüşlerin üç olası nedeni:

Yatırımcı hissiyatındaki değişim

Piyasa duyarlılığını ölçen Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, yatırımcılar arasında yaygın olan korku duygusunu betimleyerek, basın zamanında ‘korku’ olarak ölçüldü. Şu anda, endeks sadece 32/100 ölçüyor ve korkuyu gösteriyor. Bu, geçen haftaki ‘nötr’ seviyelerden bir kaymayı yansıtıyor.

Dolar endeksi (DXY)nin güçlenmesi

Doların farklı para birimleri karşısındaki değerini ölçen dolar endeksi (DXY), bugün erken saatlerde 100’ün üzerinde iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. TradingView tarafından sağlanan verilere göre, bu ay küresel rezerv para birimi %1,64 değer kazandı. Güçlenen bir DXY, BTC, SHIB ve altcoin’ler USD ile eşlendiğinden kripto para fiyatlarını etkileyebilir.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.