BTC, SHIB, ADA, DOGE İçin Bu Tarihlere Dikkat: Fena Dalgalanacaklar!

BTC, SHIB, ADA, DOGE İçin Bu Tarihlere Dikkat: Fena Dalgalanacaklar!

Finansal araştırma firması Fundstrat’a göre, ABD’deki Anma Gününün gerçekleşeceği hafta sonu boyunca artan volatilite ile kripto piyasası “tuhaflaşabilir” ve yatırımcılar riskli yatırımları dizginlemek için akıllıca olacaktır. İşte analistlerin SHIB, ADA, BTC, DOGE gibi kriptoların yer aldığı alana yönelik beklentileri…

Fundstrat analisti uyardı: Bu hafta sonu dikkat!

Dijital varlık stratejisi başkanı Sean Farrell Perşembe günü yayınlanan bir notta, çeştili faktörlerin birleşiminin, fiyatların hafta sonu düşmesi için mükemmel bir fırtına yarattığını söyledi. Kripto piyasasındaki düşük likidite, artan kaldıraç ve FED’in para politikasını sıkılaştırma çabaları da dahil olmak üzere olumsuz makroekonomik faktörler, büyük fiyat dalgalanmalarına yol açabilir.

Kripto kışının soğuğu, en iyi kripto para birimlerini yılın en düşük seviyelerini kaydetmeye itti. En popüler kripto para birimi olan Bitcoin, Cuma günü bugüne kadar yüzde 38’den fazla düşüşle 28.800 dolardan işlem görüyordu ve Ethereum, 2021’in başlangıcından bu yana yaklaşık yüzde 52 düşüşle 1.700 dolardan işlem görüyordu. Hem Bitcoin hem de Ethereum rekorlarından çok uzakta.

Farrell’e göre, bu hafta sonu zaten zarar gören kripto traderlar için daha olumsuz bir görüntü sunabilir. 2020 ve 2021’deki Anma Günü hafta sonlarında, birçok kurumsal traderın hafta sonu tatil yapmasıyla kripto ticaret hacmi sırasıyla yüzde 43 ve yüzde 35 düştü. Bu düşük likidite, bu yıl tekrar fiyat volatiliteye neden olabilir. Farrell raporda, “Buradaki paket, likiditenin bu hafta sonu ve sonrasındaki tatillerin çoğunda aşırı derecede düşük olacağı ve bunun da aşırı fiyat dalgalanmalarına yol açabileceğidir” diye yazdı.

Bitcoin, SHIB alanını yönlendiren faktörler neler?

Olası olumsuz hafta sonu fiyatlarına katkıda bulunan bir diğer faktör, Bitcoin için artan sayıda vadeli işlem sözleşmesidir. Farrell, bu sözleşmelerin yatırımcıların Bitcoin’in gelecekteki fiyatına yukarı veya aşağı bahis yapmalarına olanak tanıdığı için, her iki yöndeki sert bir hareketin büyük tasfiyelere neden olabileceğini yazdı. Düşük likidite ve yüksek kaldıraç, Fed’in önümüzdeki aylarda daha fazla yarım puanlık faiz artışı sağlama planlarıyla birleştiğinde kriptoda satışlara yol açabilir. Farrell raporda “Makro şu anda kriptodaki her şeyi yönlendiriyor” diye yazdı.

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.