Bitcoin ve Bu Altcoin’leri Düzenleyen Yasanın Maddeleri Çıktı!

Bitcoin ve Bu Altcoin’leri Düzenleyen Yasanın Maddeleri Çıktı!

Önerilen Avrupa Birliği Kripto Varlık Piyasaları Düzenlemesi veya MiCA, Avrupa Birliği Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’nde 14 Mart 2022’de oylamaya sunuldu. Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere önerilen yasa tasarısı etkin bir şekilde Bitcoin (BTC) yasağı ile sonuçlanacak olan proof-of-work (PoW) tabanlı kripto paraları kısıtlayan değişiklik reddedildi.

Düzenlemenin arkasında hangi faktörler var?

Kripto varlıklarının çevre düzenlemesi perspektifinden nasıl değerlendirileceği sorusu, kripto varlıklarının diğer tüm finansal ürünler gibi birliğin alanına dahil edileceğini belirten metinden sorumlu Avrupa Parlamentosu ile devam ediyor.  Önerilen düzenleme, Parlamentonun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi tarafından bu Ocak ayında kabul edilen menkul kıymet tokenları sektörünü ilgilendiren dağıtılmış defter teknolojisine (DLT) dayalı piyasa altyapıları için bir pilot program önerisini de içeren dijital finans paketinin bir parçasıdır.

AB Komisyonu, kripto varlık sektörünü düzenlemek için çeşitli seçenekler düşünüyor. Sonunda, ulusal rejimlerin uygulanmasıyla AB pasaportu almak için bir tercih rejimi seçeneği yerine, bir AB pasaportu ile kripto varlıklarındaki ihraççılar ve hizmet sağlayıcılar için geçerli olan kuralların AB içinde tam uyumlaştırılması seçeneğini tercih etti. Stablecoin için Komisyon, E-Para Direktifi kapsamındaki düzenlemelerle birlikte özel olarak hazırlanmış bir yasama rejimini tercih etti.

Peki, 14 Mart’ta yapılan oylamanın ardından Konsey, Parlamento ve Komisyon arasında yapılan oylamanın ardından, yılsonundan önce de yürürlüğe girmesi gereken ve dört amacı hedefleyen MiCA Tüzüğü’nün ana hükümleri nedir? Dört amacın içinde şunlar yer alıyor: Yasal kesinlik, yenilikçilik için destek, tüketici, yatırımcının korunması ve piyasa bütünlüğü ve finansal istikrar.

Bitcoin ve altcoin’lere yönelik yönetmeliğin amacı ve kapsamı nedir?

Yönetmeliğin amacı, aşağıdakilerle ilgili kurallar oluşturmaktır:

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.