Bitcoin ve Altın Yatırımcıları Dikkat: FED Başkanı Konuştu!

Bitcoin ve Altın Yatırımcıları Dikkat: FED Başkanı Konuştu!

ABD enflasyonu 40 yılın en yüksek seviyesinde seyrederken, Federal Rezerv’in önceliği ‘yerleşik’ ve ‘kendi kendini idame ettiren’ enflasyondan kaçınmak. Ancak Başkan Jerome Powell Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ve yeni yaptırımların ‘istenmeyen sonuçlara’ yol açabileceğini söyledi. Fed Başkanı’nın konuşması Bitcoin ve altın fiyatını etkiledi. Ayrıntılar için Kriptoks.com okumaya devam ediniz.

“Bir süreliğine enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı göreceğiz”

Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi’ne yaptığı açıklamada, bunun Fed’in çok dikkatle izlediği bir şey olduğunu söyledi. “Her şey çok belirsiz. Belirsizliğe eklemek istemiyoruz. Böyle zamanlarda dikkatli hareket ederiz” diyen Powell, 15-16 Mart’taki FOMC toplantısında geleneksel 25 baz puanlık bir artırımı desteklemeyi planladığını onayladı. Fed yetkilileri ayrıca merkez bankasının yaklaşık 9 trilyon dolarlık bilançosunu küçültme planını da hazırlayacak.

Bununla birlikte, bahara giren büyük bir endişe, Rusya’ya yönelik yaptırımların ve Ukrayna’daki savaşın ‘istenmeyen sonuçları’. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle, petrol fiyatları varil başına 100 doları geçerek, emtialarla birlikte uzun bir dönemin en yüksek seviyelerine ulaştı. Jerome Powell, bunun enflasyon beklentileri ve büyüme üzerinde bir etkisi olabileceğini kaydetti. Fed Başkanı, açıklamalarına şu yönde devam etti:

Şimdiye kadar bildiğimiz şey, emtia fiyatlarının, özellikle de enerji fiyatlarının önemli ölçüde arttığıdır. Bu, ABD ekonomisinde yoluna girecek. En azından bir süreliğine enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı göreceğiz. Bunun ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Ayrıca, risk duyarlılığının düştüğünü görebiliriz. Daha düşük yatırım görebiliyoruz, insanlar harcamalarını geri çekiyorlar. Hem arz hem de talep üzerindeki etkisinin ne olacağını görmek zor. Oldukça zor bir ortamda kararlar alırken uyanık ve çevik olmamız gerektiğini tekrarlamak isterim.

Fed Başkanı’nın açıklamaları sonrası altın yükselirken, Bitcoin geriledi

Ancak Jerome Powell, bu durumda en önemli şeyin emtia fiyatlarındaki artışların ne kadar kalıcı olduğu konusunda uyardı. Herhangi bir uzun vadeli petrol şokunun enflasyonu filtreleyebileceğini ve ekonomik büyümeyi etkileyebileceğini belirtti. Jerome Powell, şu ifadeleri kullandı:

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.