Bitcoin, SHIB ve Altcoinler Neden Düşüyor? İşte Sebepler!

Bitcoin, SHIB ve Altcoinler Neden Düşüyor? İşte Sebepler!

Bitcoin yaklaşık 17.749 dolara düştü. Ethereum da yaklaşık 897 dolara düştü. Dünyanın en popüler iki kripto para birimi, her ikisi de sembolik fiyat engellerini aştığı için, geçen hafta yüzde 35’ten fazla düştü. Peki, değer kaybının arkasında neler vardı? Yazımızda, derin çöküşün yaşandığı bu hafta yaşanan ve fiyatları etkileyen çeşitli faktörlere yer verdik…

Piyasayı şok eden ilk şey: Celsius

Uzmanlara göre kripto piyasasındaki katliam, kısmen artan enflasyon ve art arda Fed faiz artışları da dahil olmak üzere makroekonomik güçlerin baskısından kaynaklanıyor. Ayı piyasası nedeniyle kripto firmaları, çok sayıda çalışanı işten çıkarmaya başlıyor. Ayrıca sektördeki en popüler isimlerden bazıları ödeme gücü erimeleriyle karşı karşıya. Öncelikle Celsius, “aşırı piyasa koşulları” nedeniyle hesaplar arasındaki tüm para çekme, takas ve transferlerin duraklatıldığını duyurduğunda piyasayı şok etti. Celsius topluluğuna gönderilen bir notta platform, hareketin “likiditeyi ve operasyonları istikrara kavuşturmak” için tasarlandığını da söyledi.

Celsius, yönetim altındaki 12 milyar dolarlık kripto varlıklarını etkin bir şekilde kilitledi. Platformun ödeme gücüyle ilgili endişeleri artırdı. Haber kripto endüstrisinde dalgalandı. Mayıs ayındaki LUNA olaylarını hatırlattı. Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere Celsius, kullanıcılara mevduatlarında yüzde 18,63’e varan getiri sağlamasıyla biliniyordu.

Kripto para şirketleri işgücünü azaltıyor

Yatırımcılar Celsius’un düşüşünü değerlendiriyorlardı. Bu arada başka bir kripto şirketi, zararını azaltmak için personelini çıkaran şirketler arasına katıldı. Coinbase, kripto volatilitesi nedeniyle işgücünün yaklaşık beşte birini işten çıkardığını duyurdu. Şirket, işini istikrara kavuşturma umuduyla daha önce harcamaları azaltmış ve hatta iş tekliflerini iptal etmişti

Yatırımcılar en riskli varlıklara yatırım yapmayı sonlandırarak işlem hacimlerini aşağı çekiyor. Bu nedenle birçok kripto şirketi, maliyetleri düşürmenin yollarını arıyor. Crypto.com kısa süre önce, Gemini’ın yaptığı gibi, işgücünün yüzde 10’unu işten çıkaracağını söyledi.

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.