Bitcoin, SHIB ve Altcoin Ayı Piyasasının Sonu Geldi Mi?

Bitcoin, SHIB ve Altcoin Ayı Piyasasının Sonu Geldi Mi?

2022, Bitcoin, ETH, ADA, SHIB ve tüm kripto para piyasası için oldukça sert bir notla başladı. Ayı piyasası yeni bir fenomen olmasa da, bu yıl yaşananlar kripto tarihindeki en şiddetlisiydi. Bu yazıda, mevcut piyasaya ve mini boğa koşularının olanaklarına bakalım. Düşüş trendlerinde portföy yönetimi cevaplayacağımız sorular arasında olacak.

Bitcoin, ETH, ADA, SHIB zirve fiyatlardan %60’dan fazla eridi

Raporlara göre, 2022 ayı piyasasının bir sonucu olarak, kripto alanı değerinin yaklaşık 2 trilyon dolarını kaybetti. Örneğin Bitcoin, değerinin %66’sından fazlasını sildi. Şu anda Kasım 2021’deki ATH seviyesi olan 69.000 dolardan 23.000 dolardan işlem görüyor. ETH, MATIC, BNB, ADA, SOL, DOT vb. altcoin’ler de çeşitli derecelerde fiyat kayıpları kaydetti.

Ayı piyasasında mini boğa koşuları var mı?

Ayı piyasasında mini boğa koşuları olup olmadığını öğrenmek için ilerlemeden önce, bunların ne olduğunu anlamalıyız. Popüler tanımıyla ayı piyasası, fiyat zirvesinden %20’lik bir düşüştür. Boğa piyasasının ise net bir tanımı yoktur. Bununla birlikte, boğa piyasasının “fiyatların yükseldiği veya artmasının beklendiği” bir piyasa olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir.

Ayı piyasasında mini boğa koşularının olması da normaldir. Bu keslin hareketlere “ayı piyasası rallisi” denir. 2022 piyasasını örnek alarak, piyasadaki genel düşüş eğilimine rağmen fiyat artışları kaydettik. Bitcoin (BTC), şu anda son 30 güne göre %6 daha değerli. Bu, fiyatının hala Kasım 2021’deki ATH seviyesinden çok uzak olmasına rağmen geliyor.

BTC, SHIB ve tüm altcoin’leri kapsayan bu mini boğa koşularını boğa piyasası trendleri olarak görme olasılığı da var. Bu nedenle, yükseliş trendlerini mini boğa koşularından ayırt edebilmek önemlidir. Peki kırmızı rengin hakim olduğu bu dönemler nasıl idare edilmeli?

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.