Bitcoin, SHIB, DOGE ve ADA İçin Kış Bitti Mi? İşte Tahminler!

Bitcoin, SHIB, DOGE ve ADA İçin Kış Bitti Mi? İşte Tahminler!

Artan Rusya-Ukrayna krizi, yeni yaptırımlar ve artan petrol fiyatları, yatırımcıları riskli varlıklardan kaçıyor. SHIB, DOGE, ADA gibi coin’lerin yer aldığı kripto alanı, daha fazla insan çatışma sırasında değer aktarmak için Bitcoin gibi kriptoları kullandığından güvenli liman çekiciliğini geri alıyor. Kriptoks.com olarak bazı, analistlerin düşüncelerini aktarıyoruz…

Rusya’daki yaptırımlar, piyasayı yükseltti

Geçen hafta, kripto alanı, borsa performansını yansıttı. Ancak, Batı’nın hafta sonu Rusya’ya karşı yaptırımlarını artırmasıyla bu durum değişmeye başladı. OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Bitcoin, riskten kaçınma Wall Street’i vurduğunda bile toparlanabileceğini gösterdiği için burada yükselişe geçiyor. Ukrayna krizi derinleştikçe, Rus rublesinden uzaklaştıkça çeşitlenme büyüyor ve bu da kripto para akışına yol açtı. Görünüşe göre Kripto Kışı sona erdi ve fiyatlar istikrar kazandı,” ifadelerini kullandı.

Ekonomisini izole etmeyi amaçlayan Rusya’ya uygulanan son yaptırımlar, bu hafta ülkenin varlıklarını serbest düşüşe gönderdi. Rusya’nın rublesi, yeni yaptırımlara tepki olarak Pazartesi günü rekor seviyedeki en düşük seviyesine geriledi. Rkonomik belirsizlik Rusya’daki bankalara kaçışı da tetikledi. Geçen hafta, Ukrayna merkez bankası da dijital para transferlerini askıya aldığını ve nakit çekimlerine bir sınır koyduğunu söyledi.

İnsanlar BTC, SHIB, DOGE gibi kripto para birimlerine mi yöneliyor?

GlobalBlock analisti Marcus Sotiriou, bu kısıtlamaların ortasında, daha fazla insanın değer transferine yardımcı olmak için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yöneldiğini söyledi. Kripto bu jeopolitik çatışmada önemli bir rol oynadı. Ukraynalı yetkililer, Bitcoin, Ethereum ve Tether için çevrimiçi cüzdan adreslerini listeleyen Twitter’da bağış taleplerini yayınladılar. Blockchain izleme şirketi Elliptic’e göre, Ukrayna o zamandan beri 30 milyon dolardan fazla kripto bağışı aldı.

Kripto veri şirketi Kaiko, Rus Rublesi ve Ukrayna Grivnası ile gerçekleştirilen merkezi Bitcoin borsalarında yapılan işlemlerin, Rusya’nın Perşembe günü Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasından bu yana birkaç ayın en yüksek seviyelerine sıçradığını bildirdi. Moya, “Finansal piyasalar, Fed’in para politikasında daha agresif olacağı konusunda endişelenirse, Bitcoin 40.000 dolar seviyesinin hemen altındaki genişleyen ticaret aralığının alt sınırlarına geri dönebilir,” ifadelerini kullandı.

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.