Bitcoin, SHIB, ADA ve DOGE Neden Çöküyor? Şimdi Ne Bekleniyor?

Bitcoin, SHIB, ADA ve DOGE Neden Çöküyor? Şimdi Ne Bekleniyor?

Bitcoin, Cardano, SHIB, DOGE gibi kripto para birimlerinin yer aldığı piyasasındaki mevcut volatiliteyi anlamak söz konusu olduğunda, düşüş eğilimine katkıda bulunan çeşitli faktörler söz konusu. Peki, sırada neler var? Kriptoks.com olarak detayları aktarıyoruz…

BTC, SHIB, ADA gibi coin’lerin yer aldığı piyasa, volatilite ile karşı karşıya kaldı

Her şeyden önce, 21 Ocak Cuma, genellikle piyasada önemli miktarda oynaklıkla sonuçlanan opsiyonların sona erme tarihinin son günüydü.  O zamanki açık vadeli işlem sözleşmelerinin miktarına göre, Bitcoin’in (BTC) başlangıçta Perşembe akşamı Cuma gününe doğru deneyimlediği önemli fiyat oynaklığı ufuktaydı. Zincir üstü metrik platformu Glassnode’a göre, “Vadeli işlem piyasaları, 250.000 BTC’de kısa vadeli volatilite için bir katalizör olmaya devam ediyor.”

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim

Ayrıca yatırımcılar, Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin önümüzdeki günlerde genel olarak piyasaların fiyat hareketlerini etkileyip etkilemeyeceğini merak edecek.  Buna ek olarak, geçen hafta Rusya merkez bankası kripto para ticareti, madenciliği ve kullanımının yasa dışı olmasını önererek kripto paranın tamamen yasaklanması için çağrıda bulundu.

“Kripto Para Birimleri: Eğilimler, Riskler, Önlemler” raporu, kripto para birimlerinin bireyler için paralarını ulusal ekonomiden çekmeleri için bir çıkış noktası sağladığını, çünkü paralarını zayıflatma ve düzenleyicinin optimal para politikalarını sürdürme işini daha zor hale getirme riskini taşıdığını belirtiyor. Sonuç olarak, hem Çin hem de Rusya kripto para birimlerini tamamen yasaklamaya karar verirse, vatandaşlarına bu özel sektöre girme fırsatı verilmeyen iki büyük ekonomi olacaklar.

Borsalar da kırmızıda

Nasdaq’ın da gösterdiği gibi, başka yerlerde hisse senedi piyasaları da bir gerilemeyle karşı karşıya; Nasdaq, son yükselişten anlık olarak toparlandıktan sonra, günün erken saatlerinde kısa bir toparlanmanın ardından Cuma günü yüzde 2.72 düşüşle haftayı negatif bölgede kapattı. İlginç bir şekilde, Nasdaq hisse senedi piyasasındaki mevcut duyarlılık, koronavirüs pandemisinin küresel piyasaları etkilemeye başladığı Mart 2020’de meydana gelen çöküşten daha zayıf.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.