Bitcoin Ne Kadar Düşebilir? Fiyat Modelleri Ne Diyor?

Bitcoin piyasası, kripto herhangi bir yukarı ivmeyi sürdüremediği için son zamanlarda aşağı yönlü hareketini devam etti. Peki, bir dip gelmeden fiyat ne kadar düşebilir? İşte analistlerin yorumları beklentiler…

Bitcoin fiyat modelleri, döngünün dibi konusunda fark hedefler koydu

CryptoQuant tarafından yakın zamanda yayınlanan bir gönderi, BTC için çeşitli fiyatlandırma modelleri ve potansiyel bir dip noktası önerebilecekleri hakkında tartıştı. Bu fiyat modellerinin verilerine bakmadan önce, başlıca Bitcoin piyasa değeri modellerini kavramak en iyisidir. Kriptonun normal piyasa değeri, dolaşımdaki tüm arzın toplamı alınarak ve mevcut BTC fiyatı ile çarpılarak hesaplanır.

Başka bir büyük kullanımı yöntemi “gerçekleşen üst sınırdır”. Bu modelin olağan piyasa değerinden farklı olduğu nokta, BTC’nin en son değerini almak yerine, dolaşımdaki her bir coin’i, o coin’i son hareket ettiği fiyata göre ağırlıklandırması ve ardından tüm arz için bir miktar almasıdır. Sırada, her işlem günü için piyasa kapağını toplayarak ve kriptonun toplam yaşına (gün olarak) bölerek bize Bitcoin’in tüm ömrü için ortalama piyasa değerini veren “ortalama sınır” gelir.

Bu piyasa değeri modellerinin her biri, kendi “fiyatlarını” vermek için dolaşımdaki arzdaki toplam coin sayısına bölünebilir (ki bu, piyasa değeri söz konusu olduğunda, doğal olarak normal cari fiyat olacaktır). Şimdi, bu piyasa değeri modellerinden türetilen bu Bitcoin fiyatlarındaki eğilimi gösteren bir grafik aşağıdaki şekildedir:

CryptoQuant, termo fiyat ve mevcut fiyat farkına dikkat çekti

Tarihsel olarak, Bitcoin için ayı piyasası dipleri genellikle fiyat gerçekleşen fiyatın altında işlem gördüğünde oluşmuştur. Şu anda kriptonun değeri bu koşulu sağlıyor. Ancak, gerçekleşen fiyat tek başına dipleri belirleyemez ve tam da diğer modellerin devreye girdiği yer burasıdır. Grafikte de görebileceğiniz gibi iki fiyat daha var, “delta fiyatı” ve “termo fiyatı”. Bunlardan ilki, gerçekleşen üst sınır ile ortalama üst sınır arasındaki fark olarak tanımlanan “delta üst sınırı” aracılığıyla elde edilir.

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.