Bitcoin İçin Geri Sayım Başladı: 5 Analist Bunları Bekliyor!

Bitcoin İçin Geri Sayım Başladı: 5 Analist Bunları Bekliyor!

Haftanın Wall Street ticareti ayıların kontrolü ele geçirmesiyle sona erdi. Böylece Bitcoin (BTC), 12 Haziran’da iki haftanın en düşük seviyelerine düştü.  Yazım sırasında kripto para birimi, yüzde 5.4’lük bir düşüş ile 27.665 dolardan el değiştiriyor. Peki, sırada hangi seviyeler var? İşte analistlerin yorumları ve beklentileri…

ABD enflasyon baskısı Bitcoin fiyatını düşürdü

Verilere göre Bitcoin (BTC), 28.000 doların altına indi ve gün içinde 27.400 dolar seviyelerini gördü. USD/BTC paritesi, 10 Haziran’da hisse senedi piyasaları ile uyumlu olarak düştü. ABD hisse senetleri, haftayı belirgin bir düşüşle tamamladı. S&P 500 ve Nasdaq Composite sırasıyla yüzde 2.9 ve yüzde 3.5 kaybetti. Bu düşüş, beklentilerin tam tersine en kötüsünün görüldüğü ABD’den gelen yüksek enflasyon verilerinin ardından yaşandı. Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere, yüzde 8.6 ile yıllık enflasyon Aralık 1981’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Tepki gösteren piyasa yorumcuları, gelecekteki BTC fiyat hareketine geldiğinde kesin olarak düşüş tarafındaydı. Popüler Twitter hesabı Crypto Tony takipçilerine, “Bitcoin’de 22.000 – 24.000 dolara düştüğümüzde daha da düşecekler. Zamanı geldiğinde çok açgözlü olmayın” dedi.

Şu anda Mart 2020’deki ile aynı durumda mıyız?

Bu arada ticaret paketi Decentrader’ın kurucu ortağı Filbfilb, mevcut ortamı Mart 2020 COVID-19 çöküşüyle karşılaştırdı. Bu yılki yavaş düşüşün, Bitcoin’i kısaca 3.600 dolara gerileten Mart 2020’de görülenden daha acı verici olduğunu savundu. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, veri baskısından sonra daha umutlu bir yorumda bulundu. “Enflasyon zirveye ulaşmadı ve Bitcoin de yükselmedi” dedi. Popüler Twitter hesabı PlanC ise aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Mevcut makro ortamda, tarihsel olarak aşırı satım seviyelerine ulaştığımızı gösteren kaç grafiğin birleştiği önemli değil. Bitcoin riskli varlıklarla ilişkili kaldığı sürece, yakın zamanda önemli bir trend dönüşü görmüyorum.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.