Bitcoin FED Kararıyla 13 Bin Dolara Düşebilir Mi?

Bitcoin (BTC), ABD Merkez Bankası (FED) tarafından günün ilerleyen saatlerinde geniş çapta beklenen faiz artırımı öncesinde Çarşamba günü daha da düştü. Peki, önümüzdeki seanslarda neler olabilir? İşte yorumlar…

Bitcoin için FED’in faiz oranı bekleniyor

BTC, son 24 saat içinde yüzde 8.2’lik düşüşle 21.110 dolardan işlem görüyor. Dünyanın en büyük kripto para birimi, beklenenden daha yüksek bir ABD enflasyon verisinin ardından geçen haftadan bu yana yüzde 30 düştü. Odak şimdi coin’in günün ilerleyen saatlerinde bir Fed faiz artırımına nasıl tepki verebileceğine dönüyor. BTC, Fed Mayıs ayı başlarında oranları yükselttiğinde düştü. Muhtemelen bu sefer benzer bir teslimiyetle karşı karşıya kaldı.

Uzmanlara göre teknik göstergeler, bu düşüş eğilimi devam ederse BTC’nin 13.000 dolara kadar düşmeye hazır olduğunu gösteriyor. Kripto para birimi piyasasındaki üzerindeki daha geniş belirsizlik de coin’de zayıflığa neden oluyor. BTC, 4 Mayıs’ta Fed oranları artırdıktan sonra yüzde 8’in üzerinde düştü. Ardından, bir kripto para birimi satışının yoğunlaşmasıyla birlikte; sonraki hafta, yüzde 28 daha düşerek 28.000 dolara kadar geriledi.

Geçen sefer, Fed oranları 50 baz puan (bps) artırmıştı. CME Group’un verilerine göre, şimdi, ısınan enflasyon rakamları göz önüne alındığında, traderlar; merkez bankası tarafından 75 baz puanlık bir artış için pozisyon alıyorlar. Bu, Fed’in yakın tarihteki en keskin faiz artırımı olacak.

BTC ne kadar düşebilir?

Hareket, kripto piyasalarını rekor seviyelere çıkaran iki yıllık gevşek para politikasını gevşetecek. Ayrıca, merkez bankasının yükselen enflasyonun ardından olası bir durgunluktan endişe duyduğuna işaret ediyor. Bir durgunluk, BTC ve kripto gibi perakende satışta olan, risk ağırlıklı varlıklar için daha da fazla sorun yaratır. Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere ünlü bir trader olan Peter Brandt kısa süre önce BTC’nin çift tepe modeli oynadığı için 13.000 dolara kadar düşebileceğini tahmin etti. Fed’den gelen olumsuz bir sinyal muhtemelen bu tahmine daha fazla güven katacaktır.

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.