Bitcoin, ETH ve SHIB Çöküyor: Ama Bu NFT Coinler ise Çıldırıyor!

Bitcoin, ETH ve SHIB Çöküyor: Ama Bu NFT Coinler ise Çıldırıyor!

Bitcoin ve Ethereum gibi büyük coinler mücadele ederken, NFT coinler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. NFT’ler tekrar moda oldu ve popüler projeler düzenli olarak yüksek rakamlara alıcı bulabiliyorlar. Bored Ape Yacht Club ve Azuki gibi NFT avatar projelerinin değeri artıyor. Detaylar Kriptoks.com’da.

NFT coinler revaçta

NFT’lere son zamanlarda yeniden yükselen ilgi, daha geniş kripto pazarındaki ivme eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. NFT’lere karşı yükselen oyun topluluğuna rağmen, OpenSea gibi pazar yerlerinde kullanıcı büyümesi ve işlem hacimleri yavaşlama belirtisi göstermiyor. NFT’ler son haftalarda sıcak mülk haline geldi. Mevcut mavi çipli NFT projeleri için taban fiyatlar patladı ve yeni girenlerin değeri bunları karşılamak için hızla artıyor. NFT’ler kripto alanına bir kez daha hükmediyor. Yılın başından bu yana, Bitcoin, Ethereum ve Solana gibi büyük kripto varlıkları, Federal Rezerv’in planlı faiz oranı artışlarına ve titrek bir makroekonomik ortama ilişkin korkular arasında düşüş eğilimi gösterdi. NFT coinler, koleksiyonerlerin yeniden ilgisini çekti ve bu da en iyi projelerin değer kazanmasına neden oldu.

Güçlü topluluğu, belirlenmiş yol haritası ve önde gelen ünlülerin devam eden desteği sayesinde tartışmasız en üretken NFT avatar projesi olan Bored Ape Yacht Club, Ocak ayında taban fiyat artışını gördü. Ayın başında, alıcılar 66 ETH karşılığında bir maymun alabilirdi. Şimdi, en ucuz maymunlar, hayranları 108 ETH’nin (yaklaşık 298.000 dolar) üzerine çıkaracak. Aynı dönemde 229 milyon doları aşkın Bored Apes el değiştirdi ve koleksiyonu OpenSea‘deki en yüksek işlem hacmi için ikinci sıraya koydu. Son zamanlarda Birkaç anime temalı koleksiyon sahneye çıktı ve tüm zamanların en çok işlem gören projelerinin saflarına hızla katıldı. Topluluk odaklı bir anime Metaverse projesi olan Azuki, taban fiyatının lansmanından sonra 1,9 ETH’den 1 Şubat’ta 18,27 ETH’ye yükseldiğini ve %885’lik devasa bir artış gördü. Şu anda Azuki, geçen ay 254 milyon doları aşan işlem hacmiyle OpenSea’de işlem hacmi açısından bir numaralı sırada yer alıyor.

Azuki’nin başarısının arkasında, animeden ilham alan diğer birkaç proje yeni zirvelere yükseldi. Sanal koleksiyon yaratıcısı RTFKT ve Japon sanatçı Takashi Murakami arasındaki bir avatar işbirliği olan CloneX, mevcut NFT pazar ortamı sayesinde satışlarda bir artış gördü. CloneX NFT’ler, projenin Aralık ayı başlarında başlatılmasından kısa bir süre sonra yaklaşık 2.95 ETH karşılığında el değiştirdi. Bununla birlikte, kısmen CloneX sahiplerinin Murakami’nin bir sonraki NFT koleksiyonu Murakami Flowers’a öncelik verdiğine dair spekülasyonlar nedeniyle en ucuz parçalar şu anda 17.2 ETH‘de oturuyor.

BTC, ETH değil NFT

İzleyiciler, Bitcoin ve Ethereum gibi en iyi kripto varlıklarının fiyatları ile NFT’lere olan ilgi arasında ters bir ilişki olduğuna dikkat çekti. NFT yazında fiyatlar gerileyerek, muhtemelen yatırımcıları bunun yerine kârlı kısa vadeli yatırımlar için NFT’lere bakmaya teşvik etti. Ek olarak, NFT’ler tipik olarak Ethereum’da fiyatlandırıldığından, belirli bir varlığın fiyatındaki bir düşüş, yatırımcıları NFT’ler gibi daha yüksek kısa vadeli yukarı yönlü potansiyele sahip diğer ilişkisiz varlıklarla takas etmeye teşvik edebilir. Bu tarihsel emsal göz önüne alındığında, Bitcoin ve Ethereum fiyatlarındaki son altı ayın en düşük seviyesinden sonra NFT’lerin değerinin artması şaşırtıcı değil.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.