Bitcoin-Dolar Ters Korelasyon 17 Ayın Zirvesinde! Sırada Ne Var?

Bitcoin-Dolar Ters Korelasyon 17 Ayın Zirvesinde! Sırada Ne Var?

Piyasa uzmanları, dolar rallisinin 2022’nin sonuna kadar durmasını veya düzeltilmesini bekliyor. Bitcoin (BTC), 2022’nin başından beri ABD dolarının tersi yönde hareket ediyor. Ancak şimdi bu ters ilişki her zamankinden daha aşırı durumda.

Bitcoin ve dolar zıt yönlere gidiyor

Özellikle, BTC ile USD arasındaki haftalık korelasyon katsayısı, 3 Temmuz’da sona eren haftada sıfırın altında 0,77’ye düştü. Bu 17 ayın en düşük seviyesi. Bu arada, TradingView verilerine göre, Bitcoin’in teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite ile korelasyonu aynı haftalık seansta sıfırın üzerinde 0,78’e ulaştı.

Kriptoks.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed, yükselen enflasyonu frenlemek için gösterge faizleri artırdı. Bu artırımlar, resesyon korkularını tetikledi. Bütün bunların arasında bu piyasaların yıldan bugüne gösterdiği performans da bunun başlıca nedeni.

Örneğin Bitcoin, 2022’de %60’ın üzerinde kayıp yaşarken, Nasdaq’ın aynı dönemdeki getirileri eksi %29,72 civarında. Öte yandan USD, ABD doları endeksi (DXY) Ocak 2003’ün en yüksek seviyesi 105,78 civarında gezinerek öne çıktı.

Dolar daha da yükselir mi?

Fed, traderların ön uç türev sözleşmelerini nasıl fiyatlandırdığına bağlı olarak gösterge faizleri artırmaya mecbur görünüyor. Özellikle, trader’lar Fed’in Temmuz ayında oranları 75 baz puan (bps) artırmasını bekliyorlar. Ayrıca, Fed’in mevcut %1,25-%1,5 aralığından bu yıl sonuna kadar faizleri %3,3’ün üzerine çıkarmayacağına da bahse giriyorlar.

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.