Bitcoin, DOGE ve SHIB Çöküşünün Arkasında Bu Eller Var!

Bitcoin, DOGE ve SHIB Çöküşünün Arkasında Bu Eller Var!

Bitcoin, bugüne kadarki en uzun kayıp serisi olan art arda altıncı haftalık kaybını gerçekleştirmek için yolda. Bu paternin gerçekleşmesinin, dünyadaki en büyük kripto para birimi için ek kayıplara işaret edeceği düşünülüyor. Peki Bitcoin, Dogecoin (DOGE), Ethereum (ETH), Shiba Inu (SHIB) gibi kriptolardaki çöküşün arkasında tam olarak ne vardı? Kripto analiz platformu Crypto Quant, olası bir nedeni öne sürdü. İşte detaylar…

Piyasalara düşüş hakim

Bu hafta, yatırımcılar artan faiz oranları ve durgun ekonomik kalkınma nedeniyle nakit kurumasını beklediğinden, Bitcoin 2022’de en hızlı düşüşlerinden birini yaşadı. Veriler, Bitcoin’in bir önceki haftaya göre yüzde 7.5 düştüğünü ve 2022 için en düşük seviyeleri olan 34.637 dolardan işlem gördüğünü gösteriyor.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto para birimlerinin fiyatı düşmeye devam ederken bir kez daha “aşırı korku” seviyesine ulaştı. Korku ve Açgözlülük Endeksi, dün 23’e kıyasla bu yazı itibariyle 18’lik bir veri ile Ocak ayının sonundan bu yana en düşük seviyesinde. Aslında, metrik, Bitcoin fiyatının 33.000 dolara düştüğü Ocak ayının sonundan bu yana bu kadar düşüş yaşamamıştı.

Bitcoin, DOGE ve SHIB neden düştü?

Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere Bitcoin’in düşüşü, diğer altcoin’leri de oldukça olumsuz şekilde etkiliyor. Son düşüşte de BTC’nin yanı sıra birçok büyük altcoin değer kaybı yaşadı. Bunun arkasında ise belli bir sebep olmaması dikkat çekti. Çinli kripto gazetecisi Colin Wu, Güney Kore merkezli on chain veri sağlayıcısı CryptoQuant tarafından sağlanan ve bu hafta başlarında meydana gelen devasa Bitcoin fiyat düşüşüne ilişkin açıklamalardan birini sağlayan verileri paylaştı.  

According to CryptoQuant data, the decline in the past two days may be dominated by short-term holders. On the 5th and 6th, a total of 11.76k "young" BTC held for less than 3 months flowed into the exchange. pic.twitter.com/aUCE9hiAtk

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.