Bitcoin Diplerini Satın Almalı mısınız?

2009’da ilk piyasaya çıktığında, Bitcoin (BTC) satın alma fırsatını kaçırdınız mı? Bitcoin sıfıra yakın bir fiyatla piyasaya sürüldü. Bununla birlikte, gerçek anlamda benimsenmeye başladığı Şubat 2011’e kadar 1 dolara ulaşmadı. Sonrasında 10 dolara yükseldi ancak yıl sonuna kadar 5 dolara geri döndü. Ancak, o ilk günlerde yatırım yapmış olanlar, yatırımlarından muazzam bir geri dönüş görebilirlerdi. Şimdiler ise, Bitcoin 23.000 doların biraz üzerinde bir düşüş yaşıyor. Bitcoin, Temmuz 2022’de yükselmeye başlasa ve geçen ay yüzde 13’ten fazla artsa da, son bir yılda yüzde 28’den fazla düştü. Şimdilerde ise yatırımcılar “Bitcoin diplerini satın almalı mıyım?” diye merak ediyor…

Bitcoin Neden Düştü?

Bitcoin’in fiyatı, kripto pazarındaki yaygın bir çöküşün sonucu olarak düştü. Ya da Bitcoin’in çöküşünün kripto kışı yarattığını söylemek daha doğru olabilir. Altcoin olarak kabul edilen diğer kripto paralar, fiyat dalgalanmalarıyla Bitcoin’in liderliğini takip etme eğilimindedir.

Haziran ayı, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana yaklaşık yüzde 40 düştüğünü gördü. Düşüş, hisse senetlerini de etkileyen genel bir ayı piyasasını izledi ve bir dizi faktör tarafından yönlendirildi.

Enflasyon ve yükselen faizler ayı piyasasını yaratıyor

Pandemi döneminde hükümetlerin para basması ve dağıtması nedeniyle yüksek enflasyon oranları tüketici pazarında korku yarattı. Aynı zamanda, Rusya-Ukrayna savaşı yüksek yakıt fiyatlarına yol açarak ABD genelinde daha fazla enflasyonist baskı yarattı.

Sonuç olarak, Federal Rezerv bir dizi hızlı faiz artışı yönünde oy kullandı. Bu, işletmeler için borçlanma maliyetini daha pahalı hale getirme, tahvil getirilerini artırma ve sonuç olarak hisse senedi getirilerini düşürme eğilimindedir. Kripto para birimleri son zamanlarda borsa ile takip ediliyor. Ancak borsa, yükselen faiz oranları ve enflasyon son zamanlarında, Bitcoin’i etkileyen tek faktör değil.

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.