Bitcoin Dibe Vurdu Mu? İşte Güncel Analist Tahminleri!

Bitcoin (BTC) yatırımcıları fiyatın dibe ulaşıldığına inanıyor, ancak BTC’nin borsa ile ilişkisini değerlendirmek de hayati önem taşıyor. Bu yazıda, 34 bin doların dip olup olmadığını keşfetmek üzere analist Marcel Pechman’ın piyasa analizlerine göz atalım. Kriptoks.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Veriler fiyatın dipte olduğunu söylemenin erken olduğunu gösteriyor

Ele alınması gereken ilk nokta, kripto para birimlerinin diğer piyasalara kıyasla aşırı tepki gösterip göstermediğidir. Bitcoin’in her yıl %62’lik volatilitesi, geleneksel piyasalardan çok daha yüksek.

Bitcoin, Hang Seng borsası ve ABD’deki Russell 2000 Endeksi’nin hepsinin güçlü bir bağlantısı var. Fed’in ABD’deki sıkılaştırma politikası ayrı bir neden olabilir. Para otoritesi, tahvil geri alımlarını sınırlayarak ve faiz oranlarını yükseltmekle tehdit ederek “güvenliğe kaçış” tepkisini ateşledi. %7,5’lik enflasyona göre ayarlandığında var olmayan getirilere rağmen, yatırımcılar sıklıkla nakit ABD doları holdingleri ve Hazine bonolarında güvenlik ararlar. Bu özellikle büyük belirsizlik zamanlarında geçerlidir.

Bitcoin vadeli işlemleri orta derecede düşüşte

Profesyonel yatırımcıların nasıl konumlandığını görmek için Bitcoin türevleri izlenebilir. Bitcoin vadeli işlemlerindeki yıllık prim, yatırımcıların sözleşme sona erene kadar iki ila üç ay boyunca paralarını “kilitlemelerini” telafi etmek için %5 ila %12 arasında olmalıdır.

%5’in altındaki seviyeler aşırı düşüş gösterirken, %12’nin üzerindeki yıllık prim yükselişi gösterir. Yukarıda gösterildiği gibi, vadeli işlem primi 9 Şubat’ta %5’in altına düşerek profesyonel yatırımcıların güven eksikliğini gösterdi. Mevcut yüzde 2,5 oranı 20 Temmuz’dan bu yana en düşük olmasına rağmen, 74 günlük fiyat düzeltmesinin sonunu işaret ediyor. Bu olayı %71’lik bir kazanç takip etti ve vadeli işlem priminin geriye dönük bir gösterge olduğu fikrini doğruladı.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.