Bitcoin’de Cuma Gününe Dikkat: İşte Beklenen Seviyeler!

Bitcoin’de Cuma Gününe Dikkat: İşte Beklenen Seviyeler!

735 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) opsiyonu 6 Mayıs’ta sona eriyor ve veriler, mevcut makroekonomik koşulların ayıları desteklemeye devam edeceğini gösteriyor. Bitcoin 40 bin doları zorluyor, ancak boğalar kazanmak için yeterince güçlü mü? Kriptoks.com olarak, detayları aktarıyoruz…

Yatırımcıların endişesi artıyor

Bitcoin (BTC) fiyatı son iki aydır alçalan kama modelinde kaldı ve bu süre zarfında 37.600 dolarlık desteği birden fazla kez test etti. Bu “düşüş” fiyat hareketine ek olarak, BTC, Russell 2000 Endeksi (RUT) performansıyla uyumlu olarak, sene başından bu bugüne yaklaşık yüzde16 düştü. Bitcoin’in mevcut fiyat hareketinin gerçek itici gücü, yatırımcıların kötüleşen makroekonomik koşullar konusundaki endişeleridir. Profesyonel yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın sıkılaşan ekonomi politikalarının etkisi konusunda endişeli. 3 Mayıs’ta milyarder hedge fon yöneticisi Paul Tudor Jones, yatırımcılar için ortamın her zamankinden daha kötü olduğunu, çünkü para otoritesinin finansal koşullar zaten kötüye giderken faiz oranlarını artırdığını söyledi. 4 Mayıs’ta CNBC, Avrupa Birliği’nin altı ay içinde Rus ham petrol ithalatını aşamalı olarak durdurmak için yeni yaptırımlar uyguladığını bildirdi ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen şunları söyledi:

Bu, ham ve rafine edilmiş tüm Rus petrolü, deniz ve boru hattı üzerinde tam bir ithalat yasağı olacak.

Bu nedenlerden dolayı, yatırımcılar, küresel bir makroekonomik krizin kripto para piyasaları üzerindeki potansiyel etkisi konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlar. Küresel ekonomiler resesyona girerse, yatırımcılar Bitcoin gibi riskli varlık sınıflarından uzaklaşarak koruma arayacak.

Bitcoin 6 Mayıs’tan sonra hangi seviyelerde olacak?

Bitcoin’de 6 Mayıs opsiyonlarının sona ermesi için açık faiz 735 milyon dolar, ancak BTC 40.000 doların altına düştüğünde boğalar sürpriz bir şekilde yakalandığından gerçek rakam daha düşük olacak. 1.22 alım-satım oranı, 330 milyon dolarlık satma seçeneklerine karşı 405 milyon dolarlık satın alma açık faizini yansıtıyor. Bununla birlikte, Bitcoin 39.000 dolara yakın durduğundan, yükseliş bahislerinin yüzde 89’u muhtemelen değersiz hale gelecek. Bu arada, Bitcoin’in fiyatı 6 Mayıs’ta 39.000 doların altında kalırsa, ayılar bu satma seçeneklerinden 100 milyon dolar değerinde olacak. Bu fark, vade sonunda bu seviyenin üzerinde işlem görürse, Bitcoin’i 36.000 dolardan satma hakkının olmaması nedeniyle oluşur. Aşağıda, mevcut fiyat hareketine dayalı en olası dört senaryo yer almaktadır. 6 Mayıs’ta alım (al) ve satım (sat) enstrümanları için mevcut olan opsiyon sözleşmelerinin sayısı, vade fiyatına bağlı olarak değişmektedir. Her iki tarafın lehine olan dengesizlik teorik karı oluşturur.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.