Bitcoin Çöküyor! Tesla ve Büyük Balinalar BTC’leri Satacak mı?

Bitcoin Çöküyor! Tesla ve Büyük Balinalar BTC’leri Satacak mı?

Bitcoin (BTC) piyasası son derece volatil ve birçok yatırımcıyı endişelendiriyor. Tesla ve MicroStrategy gibi dev şirketler ise, BTC fiyatı düşerken bir takım sorunlarla karşılaşıyor. Peki devasa BTC yatırımına sahip balinalar ve şirketler BTC’lerini satacak mı?

BTC fiyatındaki düşüşler, devasa kayıplara yol açabilir

En büyk Bitcoin yatırımcısı olarak bilinen MicroStrategy şuan 129.218 BTC’ye sahip. Bir başka Bitcoin yatırımcısı şirket Tesla’nın ise 48 bin BTC’ye sahip olduğu biliniyor. Yani yalnızca bu iki şirketin elinde tuttuğuBC miktarı 177 binden fazla. Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz gibi, BTC, 2021’in başından beri düşüş trendini sürdürüyor ve son üç ayda yüzde yaklaşık yüzde 27’lik büyük bir düşüş yaşadı. Bu fiyat hareketindeki düşüş eğilimi ile birlikte, BTC, şirketlerin maliyet fiyatının altına düştü.. Özetlemek gerekirse, bu, dev şirketlerin BTC cüzdanlarından yaklaşık 12 milyar dolarlık bir kayıp anlamına geliyor.

MicroStrategy, toplam BTC arzının yaklaşık yüzde 0,61’ini elinde tutuyor. Şirketin, mevcut BTC giriş değeri 3,9 milyar dolar ve son değeri 4,11 milyar dolar. Tesla ise, 1,5 milyar dolarlık bir Bitcoin giriş değeriyle BTC arzının yaklaşık yüzde 0.229’una sahip. Şirketlerin alış ve satış fiyatı arasındaki oran son derece yakın olduğu için, Bitcoin daha fazla düşerse, bu şirketler için kayda değer bir zarara yol açabilir. BTC yüzde 50’nin üzerine düşüş yaşadığı için, şirketlerin varlıkları da değer kaybetti.

MicroStrategy ve Tesla, Bitcoin yatırımlarını satacak mı?

Pek çok kişi Tesla ve Microstrategy’nin bir sonraki hamlesinin ne olduğunu merak ediyor. Microstrategy CEO’su Michael Saylor, şirketin şu anda 205 milyon dolarlık bir kredisi olduğunu ve ayakta kalabilmek için 410 milyon dolarlık bir teminata sahip olmaları gerektiğini açıkladı. Artık Microstrategy, BTC varlıklarını rehin veya teminat olarak kullanabilir. Ek olarak, BTC fiyatı yaklaşık 3.600 dolara düşerse, şirket biraz daha teminat ekleyebilir. Ünlü CEO Saylor, uzun süredir Bitcoin savunucusu oalrak biliniyor. Microstrategy, halka açık kurumlar arasında en çok BTC’ye sahip şirket olsa da, yine de en büyük riskleri taşıyorlar. Saylor’a göre, BTC geniş çapta dalgalanıyor olsa da, Microstrategy’nin, BTC varlıklarını yakın zamanda satmak için herhangi bir planı bulunmuyor.

MicroStrategy has a $205M term loan and needs to maintain $410M as collateral. $MSTR has 115,109 BTC that it can pledge. If the price of #BTC falls below $3,562 the company could post some other collateral. See slides 11-12 in Q1 2022 presentation. #HODLhttps://t.co/9WHsIB6Usx

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.