Bitcoin Ayı Piyasasında Nasıl Hayatta Kalınır? İşte İpuçları!

Bitcoin Ayı Piyasasında Nasıl Hayatta Kalınır? İşte İpuçları!

Ayı piyasaları, genellikle tüm yatırımcılarda bir belirsizlik hissi yaratır. Özellikle, piyasaya yeni giren kişiler için ayı piyasası dünyanın sonu gibidir. Bitcoin boğa döngüleri sırasında yatırımcıların kazanç elde edeceğinden neredeyse emindir. Bunun gibi BTC ayı piyasalarında ise hayal edilemez miktarda karamsarlık ortaya çıkmaktadır.

Aşırı yatırım yapma ve inançsızlık

Kylin Network’ün kurucu ortağı ve stratejik lideri Dylan Dewdney, yatırımcıların endişeli hissederken yaptıkları iki büyük hatanın “Bir, aşırı yatırım ve iki, inanarak yatırım yapmamak” olduğunu söyledi. Glassnode’un verilerine göre, yatırımcılar Mayıs ayı başlarında, yaklaşık 43.000 alım ve satım talebi yaptı. Bu, 3,1 milyar dolarlık büyük bir Bitcoin varlığına tekabül ediyor. Ancak, bu taleplere neden olan panik, pazarın daha da dibe battığı Terra’nın çöküşünün sonucuydu. Ayı piyasaları, varlıkların fiyatlarında son zamanlardaki en yüksek seviyelerinden en az %20’lik genel bir düşüş olduğunda ortaya çıkar. Örneğin, mevcut ayı piyasası, BTC’yi Kasım ayındaki rekor seviyesi olan 68.000 dolardan %55’ten fazla düşürdü. Bitcoin yazı yazılırken 25.000 dolardan el değiştiriyor.

Bitcoin ayı piyasaları neden olur ve ne kadar sürer?

Nerdwallet’e göre ayı piyasaları genellikle küresel ekonomiye bağlıdır. Yani ekonomi resesyona girmeden önce veya sonra ortaya çıkarlar. Ayı piyasasının olduğu yerde, ya devam eden bir ekonomik çöküş ya da yaklaşan bir ekonomik çöküş vardır. Esasen, son zamanlardaki yüksek seviyelerden sürekli bir fiyat düşüşü, devam eden bir ayı piyasasının tek göstergesi değil. Yatırımcıların hâlâ hesaba katması gereken başka ekonomik göstergeler de var. Bu, onların bir ayı piyasasının olup olmadığını öğrenmelerini sağlayacaktır. Göstergelerden bazıları, faiz oranlarını, enflasyonu ve işsizlik verilerini içermektedir.

Ancak ekonomi ve ayı piyasası arasındaki ilişki bundan daha da basittir. Bir ekonomi küçüldüğünde, şirket kazançlarının da yakında azalmaya başlayacağına dair yaygın beklentiler vardır. Bu karamsarlık, varlıklarını satmalarına ve dolayısıyla piyasayı daha da aşağıya çekmelerine neden oluyor. Kriptoks.com olarak bildirdiğimiz üzere yatırımcılar, genellikle kötü haberlere aşırı tepki verir. Her durumda, ayı piyasaları boğa piyasalarından daha kısadır. Yakın tarihli bir CNBC raporuna göre, ayı piyasaları yaklaşık 289 gün sürüyor. Ancak boğa piyasaları 991 günün bile üzerine çıkabiliyor. Ek olarak Invesco’nun raporu, Bitcoin ayı piyasalarındaki ortalama kaybı %33 olarak gösteriyor. Buna göre, ayı piyasalarındaki kayıp boğa döngüsündeki %159’luk kazançtan oldukça düşük. Peki ayı piyasasında yatırımlarınızı nasıl korursunuz? Bu konuda verdiğimiz birkaç ipucunu aşağıda bulabilirsiniz.

Dolar-maliyet ortalaması (DCA)

Dolar-maliyet ortalaması (DCA), bir yatırımcının, belirli bir varlığın sabit bir dolar miktarını düzenli olarak satın aldığı bir yatırım stratejisini tanımlar. Strateji, zaman içinde fiyatların genellikle hız kazanacağı inancına dayanmaktadır. Ayrıca, yatırımın, sonunda bir boğa koşusu sırasında yükseliş eğilimi göstermesi beklenmektedir. CoinShares araştırma başkanı James Butterfill’e göre Bitcoin, şu anda dolar ile ters korelasyona sahip:

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.