Bitcoin 40 Bin Doların Altına Daldı! İşte Düşüşün Nedeni

Bitcoin 40 Bin Doların Altına Daldı! İşte Düşüşün Nedeni

Bitcoin (BTC) 39 bin 600 dolara gerilerken diğer birçok kripto para birimi lider kriptoyu takip etti. Düşüşün nedeni Rusya-Ukrayna gerilimi gibi makroekonomik faktörlere dayandırılıyor. Kriptoks.com olarak gelişmeleri aktarıyoruz…

Bitcoin 40 bin doları kırdı, piyasa kırmızıya gidiyor

Bitcoin bir kez daha kırmızıda işlem görüyor. En büyük kripto para birimi, küresel piyasalar tedirgin kaldığı için bugün 40.000 doların altına düştü. Yazım sırasında, %4,63 düşüşle 40 bin doların hemen üzerinde işlem görüyor.

Düşüş Ethereum, Solana ve diğer birçok büyük hacimli altcoin projesini ciddi şekilde vurdu. Ethereum rakipleri olarak kabul edilen üç birinci katman Blockchain Solana, Avalanche ve Terra sırasıyla %6,8, %6,9 ve %7,9 değer kaybetti. Metaverse coin’ler Decentraland ve The Sandbox’ın yanı sıra DeFi’nin en tanınmış projelerinden ikisi olan Aave ve Curve’un tümü kırmızıya bulandı.

Düşüş, haftalarca süren dalgalı fiyat hareketinden sonra geldi

Bitcoin ve altcoin piyasası ara sıra yukarı doğru ivme gösterirken, çoğu kripto ATH seviyelerinin büyük miktarda altında işlem görüyor. Bitcoin, 10 Kasım zirvesi 69.000 dolardan %41,5 düşerken, Ethereum 4,800 dolardan %42,8 değer kaybetti. Küresel kripto piyasasının değeri şu anda 3 trilyon dolarlık zirvesinden %36,6’dan fazla düşüşle 1,8 trilyon doların altında.

Bitcoin ve altcoin piyasası neden düşüyor?

Son haftalarda kripto, bir dizi büyük makroekonomik gelişmeden etkilendi. Omicron çeşidiyle ilgili korkular, Federal Rezerv’in beklenen faiz oranı artışları yeni bir düşüşü tetiklemeden önce, piyasanın Aralık ayında düşmesine neden oldu. Fed’in önceki toplantılarının ardından piyasa dalgalı bir seyir izliyor ve ilk zam önümüzdeki ay bekleniyor. Bu arada, Biden yönetiminin önümüzdeki hafta kripto para birimlerini düzenleyen bir Yürütme Kararı yayınlaması bekleniyor ve piyasa ruh hali Rusya ile Ukrayna arasında devam eden gerilimlerden etkilendi. Kripto para biriminin yanı sıra, S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq-100 bugün sırasıyla %0,41, %0,3 ve %0,82 düştü.

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.