Bitcoin 20 mi yoksa 100 Bin Dolara mı Gidiyor? İşte Tahminler!

Bitcoin 20 mi yoksa 100 Bin Dolara mı Gidiyor? İşte Tahminler!

Ocak ayında Bitcoin 33.000 dolara düştü ve 2018 kripto kışından bu yana yıla en kötü başlangıcını yaptı. Yazının yazıldığı sırada Bitcoin, gün içinde yüzde 1.1 artışla 38.659 dolardan işlem görüyor. Peki, önümüzdeki süreçte hangi seviyelerin görülmesi bekleniyor? Kriptoks.com olarak analistlerin tahminlerini derledik.

Bir ayda çöken Bitcoin fiyatı için beklentiler neler?

GlobalBlock analisti Marcus Sotiriou, Bitcoin fiyat hareketi söz konusu olduğunda makroekonomik koşulların şu anda katalizör olduğunu söyledi. Özellikle ABD Merkez Bankası ve borsanın BTC fiyatında büyük bir etkiye sahip olduğunu kaydetti.  Uzmanlara göre, para politikasında sert bir tutum sergileyen Fed ve hisse senetlerindeki sert satış, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolardan düşüşünü tetikledi.

Sotiriou’ya göre, kripto alanında ticaret önümüzdeki birkaç ay boyunca sallantıda kalacak. Uzman, “Kurumlar Mart ayında bir faiz artırımına karşı kendilerini korumaya çalışacaklar” dedi. Fed enflasyona karşı mücadelesine odaklanırken, piyasa katılımcıları ABD’de kırk yılın yüksek enflasyonunu dizginlemek için kaç faiz artırımı gerektiğini tartışmaya devam edecek. Sotiriou, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Enflasyon şimdi Fed’in ana endişesi ve Fed Başkanı Jerome Powell bunu çok net bir şekilde belirtti. Her zaman Mart ayında bir faiz artırımının geleceğini biliyorduk. Powell, enflasyonun artık Aralık ayında olduğundan daha kötü olduğunu vurguladı. Değerlemelerdeki düşüşten rahatsız oldu ve asıl endişesi tedarik zinciri sorunlarını çözmek. Mart ayında çifte faiz artırımı olup olmayacağı hala belli değil. Ancak insanlar faiz artırımının her şeyi çok fazla değiştirmediğini anladığında, kripto piyasasındaki yükseliş trendi yeniden başlayabilir.

İzlenecek seviyeler hangileri?

Sotiriou, uzun vadeli görünümün hala “çok iyimser” olduğunu ekledi. Uzmana göre artışlarının ekonomik büyümeyi etkileme potansiyeli var, ancak kripto para piyasası bununla gerçekten ilişkili değil. Kripto para birimleri sektörünün bir şekilde kendi ekonomisi var. Bunun da ötesinde, Bitcoin piyasası olgunlaştıkça kripto ve hisse senetleri arasındaki bu korelasyon zayıflayacaktır. Uzmana göre Bitcoin’i destekleyen diğer itici güçler, Rusya’nın kripto madenciliğine daha dostça yaklaşması veya Türk hükümetinin El Salvador ile görüşmesi gibi olumlu manşetler olacak. Beklenen seviyeler konusunda ise aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.