BDDK Başkanı’ndan Kripto Para Açıklaması: Düzenleme Geliyor!

BDDK Başkanı’ndan Kripto Para Açıklaması: Düzenleme Geliyor!

Kripto para birimleri için yapılacak olan düzenlemeler, Bitcoin ve altcoin’lerin oldukça popüler olduğu ülkemizde büyük önem taşıyor. Birçok yatırımcı düzenlemelerin ne zaman geleceğini veya neyi kapsayacağını merak ederken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, bu konuya yönelik yeni açıklamalar yaptı. İşte detaylar…

BDDK Başkanı, kripto para birimlerine yönelik açıklama yaptı

Mehmet Ali Akben, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde düzenlenen bir konferansta kriptoların, yeni olması nedeniyle insanların kafasını karıştırdığını, birçok ülkede bu alana yönelik bir düzenleme yapılmadığını belirtti. Türkiye’de ise bu konuda gerekli toplantıların yapıldığını kaydetti. “Kripto para düzenlemesiyle ilgili dijital tarafta ne yapılabilir konusundaki Ankara toplantısından buraya geldim,” diyen Akben, bu alanda çalışmalar olduğunu, dünyanın birçok ülkesinde henüz bir düzenleme yapılmadığını aktarıyor. Bu kriptoların neyin yerini alacağı, sistemin neye evirileceği konusunda da belirsizlik olduğunu belirtiyor.

Son dönemde dünyada bir enflasyon ve enerji problemi yaşandığını ve bu durumdan en çok etkilenen ülkelerden birisi olduğumuzu söyleyen Akben’e göre beklentiler, enflasyon sarmalından yakın zamanda kurtulmak yönünde. Alternatif finans ürünlerini, çağımızdan önce yakalamak isteyenlerden önce yakalamak gerektiğini ifade eden Akben, aşağıdakileri söylüyor:

Bizim gibi tasarruf açığı olan ülkelerde yeni teknolojiler, yeni yatırım alanları yaratmak elbette çok önemli. […] Finans mevcudun devamı şeklinde olduğu takdirde bir anlam ifade etmez. Mutlak suretle bir alternatif haline gelmesi lazım. Burada büyük bir pasta var. Büyük bir rekabet var. Karşıda daha büyük bir grup var.

Düzenleme geleceğine dair raporlar ortaya çıkmıştı

Kriptoks.com olarak dün de bildirdiğimiz üzere Bloomberg’e göre iki yetkili, Türkiye’de kripto para çalışmalarının hızlandığını aktardı. Bu çalışmaların genel olarak kripto platformlarına yönelik olduğu belirtildi. Söz konusu yasalarda, yerel Bitcoin ve altcoin borsalarının belirli bir sermaye doğrultusunda faaliyete devam edeceği yer alıyor. Genel olarak, kullanıcıların korunması amaçlanıyor. Yasanın, yaklaşık olarak iki hafta sonra meclise sunulacağı iddia ediliyor.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.