Analistten Felaket Tahmin: Bitcoin ve Altcoin’ler Yüzde 80 Çökecek!

Analistten Felaket Tahmin: Bitcoin ve Altcoin’ler Yüzde 80 Çökecek!

Bitcoin ve altcoin piyasası toparlanırken, toplam piyasa değeri 2 trilyon doları geri aldı. Bununla birlikte, 2000’deki dot-com patlaması ile mevcut kripto piyasası arasındaki paralellikler göz önüne alındığında, bir uzman, bir ayı çağrısının uygun olduğuna inanıyor. Analistin çıkarımlarını Kriptoks.com okuyucuları için derledik. 

Bitcoin erken internet şirket hisseleri gibi %80 düşebilir mi?

Son araştırmalara göre, kripto paraların benimsenme eğrisi 1990’ların başındaki internetinkiyle karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, bir analist, spekülatif yatırımlar ve sonunda kar elde edemeyen dotcom işletmelerini destekleyen sermaye piyasalarının taşması sonucunda, kripto piyasasının 2000 yılında dotcom balonu sırasında Nasdaq’ın yaptığı gibi kabaca %80 oranında düşeceğini tahmin ediyor.

Kripto para analisti Tasha Che, Twitter’da kripto piyasasının 2000’lerde Nasdaq’lara benzer bir düşüşle uzun bir ayı piyasasına girme olasılığını tahmin eden bir görüş sundu. Che aşağıdaki temel paralelliklerden bahsediyor.

2000 yılına gelindiğinde, internet 413 milyon kullanıcıya sahipti. Bu arada, GWI istatistiklerine göre, çalışma çağındaki internet kullanıcılarının %10’u veya küresel nüfusun yaklaşık %6’sı bir tür kripto para birimine sahip.Her iki piyasada, “gerçek kullanım senaryoları tarafından çok az desteklenen” “çığır açan teknoloji” etrafındaki hype’ın bir sonucu olarak çok yıllı bir boğa koşusu gördü.“Para politikasından bir rüzgar.” Karşılaştırılabilir bir makroekonomik bağlamda, Fed, mal ve hizmet fiyatlarındaki artışı frenlemek amacıyla 2000 yılında bir yıl boyunca faiz oranlarını çeyrek puan artırdı.Bloomberg’e göre, yıl sonunda 1,2 trilyon dolara düşmeden önce “Bloomberg İnternet Endeksi 2000 yılında 2,9 trilyon dolar (bugünkü parayla yaklaşık 3,5 trilyon dolar) değerinde bir zirveye ulaştı. Chen, “2,5-3 trilyon dolarlık bir piyasa büyüklüğü, kriptoyu o zamanlar dot-com değerlemesiyle aynı hızda getirecekti” diyor.

Uzman, “tarihin teker teker tekerrür etmediğini” çünkü bunun bir “ayı çağrısı” olmadığını kabul ediyor, ancak koşullar göz önüne alındığında bunun “kartlarda” olduğuna inanıyor. Eksik faktör, “fiyat ve hacimde güçlü bir artış, ardından fiyatta hızlı bir düşüş ve yine yüksek hacimli bir düşüş” olarak tanımlanan bir blöf üstüdür. Chen, önümüzdeki birkaç ay içinde patlama zirvesi gerçekleşirse “tarihin tekrarını kesinlikle göreceğimize” inanıyor ve 3 trilyon dolarlık kripto toplam piyasa değeri seviyesine geri dönüyor.

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.