Altın ve Bitcoin İçin Kritik Gün Geldi: İşte Beklenenler!

Altın ve Bitcoin İçin Kritik Gün Geldi: İşte Beklenenler!

Altın ve en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) için bugün önemli günlerden biri. İşte bugün olacaklar ve beklentiler…

Uzmanlar, altın ve BTC için bu gelişmelere dikkat çekiyor

Hızla yükselen enflasyon, faiz artışları ve durgunluk riski ön plana çıkıyor. Analist Phil Carr’a göre bu durum, 2022’nin ikinci yarısında da devam edecek. Bu haftaya bakıldığında, trader’ın dikkati İngiltere Merkez Bankası’nın Perşembe günü yapılması planlanan para politikası toplantısına çevrildi. Yakından izlenen “4 Büyük Merkez Bankası”ndan biri olarak, bu etkinliğin önemli bir piyasa hareketlendiricisi ve sarsıcı olması bekleniyor. Özellikle de BoE’nin ilk faiz artışını gerçekleştirerek FED’in izinden gitmesi bekleniyor. Eğer gerçekleşirse bu, 1995’ten bu yana ilk faiz artırımı olacak.

İngiltere Merkez Bankası’nın, kilit faiz oranını 50 baz puan artırarak yüzde 1,75’e çıkarması bekleniyor. Böylece 27 yılın en büyük faiz artırımını gerçekleştirecek.  Bu sırada banka, rekor yüksek enflasyonla mücadele etmek için umutsuzca mücadele ediyor.  Mevcut seviyeler, Birleşik Krallık hükümetinin enflasyon hedefinin çok üzerinde. Gıda, yakıt, konut, giyim ve enerji fiyatlarının rekor bir hızla artmaya devam etmesi ve ülkenin tarihi yaşam maliyetini derinleştirmesi nedeniyle enflasyonun Ekim ayına kadar yüzde 12’yi geçebileceğine dair korkular var.

Birleşik Krallık merkez bankası, özellikle son 60 günde faiz oranlarını toplam 200 baz puan artıran ABD FED başta olmak üzere emsallerinin gerisinde kalmaktan endişe duyuyor. Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere FED, faiz zammının Eylül ayı için kartlarda olabileceğine işaret etti.

Diğer merkez bankaları ve küresel ekonomiye etkisi

Avrupa Merkez Bankası ise tam tersine, faiz oranlarını artırmak için geçen aya kadar bekledi. Ancak beklenenden daha büyük bir yarım puanlık artışla tepki verdi. FED tarafından yapılan bir dizi büyük oran artışının, yükselen enflasyona ve güçlü dolara karşı koymak için dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları üzerinde baskı oluşturduğu inkar edilemez.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.