Altın ve Bitcoin İçin Haftalık Finansal Yorumlar Çıktı! 

Altın ve Bitcoin İçin Haftalık Finansal Yorumlar Çıktı! 

Geçen haftanın gündeminde Fed’in son 30 yılın en yüksek faiz artışı vardı. Şahinleşen Fed, piyasalarda dalgalanmalar yarattı. Spot altın, Cuma gününü %0,97 kayıpla kapatırken, kripto para piyasası ağır kayıplar verdi. Lider kripto Bitcoin, sert dalgaların ardından derinlere daldı.

ABD’de durgunluk riskleri artıyor

Beklenenden daha güçlü gelen TÜFE verisi, geçen hafta için zemin hazırladı. Tarihi zirvelere işaret eden enflasyon oranı, piyasaları çalkantıya soktu ve resesyon risklerini artırdı. Şimdi analistler, ABD ekonomisinin 2023’ün ortalarında hafif bir daralma yaşamasını bekliyor. Ayrıca bu hafta açıklanan ekonomik veriler, yumuşak bir iniş olasılığının azaldığını kanıtlıyor.

Güçlü TÜFE verisine Federal Rezerve’in cevabı da tarihi oldu. Kriptoks.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed Federal Fon Oranı’nı 75 baz puan artırdı. Ayrıca, Fed Başkanı Jerome Powell Temmuz ayında da benzer bir artışın sinyalini verdi. Piyasalar şimdi Temmuz’daki 75 baz puanı fiyatlıyor.

Bitcoin ve altının gelişmelere tepkisi nasıl oldu?

Bu gelişmeler en sert tepki kripto para piyasasından geldi. Lider kripto Bitcoin, psikolojik destek seviyesi 20 bin doları kırdı. Hafta sonu kontrol ayıların eline geçti ve Bitcoin (BTC)’yi 18 bin doların altına kadar ittiler. Bununla birlikte Bitcoin basın zamanına biraz da olsa toparlandı ve 19 bin doların üzerine çıkmayı başardı.

Hafta içinde kısa bir ralli yapan altın ise Cuma günü %1’e yakın değer kaybetti. Bununla birlikte analistlere göre sarı metal, 1.800 doların üzerinde kalarak herkesi şaşırtıyor. Bazı analistler, Fed’in daha agresif tutum almasının bile değerli metali aşırı etkilemeyeceğini düşünüyor.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.