Altın ve Bitcoin İçin Çok Önemli Tahminler: Neler Oluyor?

Altın ve Bitcoin İçin Çok Önemli Tahminler: Neler Oluyor?

Küreselleşmede bir tersine dönüşe mi tanık oluyoruz? Rusya’ya yönelik yaptırımların ve dünyanın rezerv para birimi olan ABD dolarının silahlandırılmasının bazı istenmeyen sonuçları neler olabilir? Analistlere göre, çeşitlendirme arayışı ülkeler, kurumlar ve bireysel yatırımcılar için bir öncelik haline geldiğinden, belirsizlik 2022’nin ikinci çeyreğine hakim tema olmaya devam ederken, bu ortamdan ana yararlanıcılar, altın ve Bitcoin gibi güvenli liman varlıkları oluyor.

ABD, doları silahlaştırıyor mu?

Kriptoks.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, inşası on yıllar süren mevcut ticaret anlaşmaları ve tedarik zincirleri, önce Covid-19 salgını, şimdi de Ukrayna’daki savaş ve Rusya’ya karşı yaptırımlar nedeniyle ciddi şekilde kesintiye uğradı.

Analistler, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından ABD dolarının çok sayıda mali yaptırım yoluyla Rusya’ya baskı yapmak için ‘silahlaştırıldığını‘ söylüyor. ABD Küresel Yatırımcılar CEO’su ve CIO’su ve HIVE Blockchain Yönetim Kurulu Başkanı Frank Holmes, verdiği demeçte şunları söylüyor:

Bu çok hassas bir konu. Federal Rezerv, 1974’ten bu yana altınla desteklenmeyen ABD dolarına olan itibarını ve güvenini zedelemek istemiyor. Aynı zamanda, dış politikaları ABD ile uyumlu olmadığı için SWIFT sistemini kullanarak diğer merkez bankalarının paralarına el koyuyorlar.

Aryan Chopra, doların rezerv para statüsünü kaybedeceğini düşünmüyor

Bir yandan, bu jeopolitik durum, tüm bu belirsizliğin ardından ABD doları endeksinin iki yılın en yüksek seviyelerine yükselmesiyle doları güvenli liman para birimi olarak destekledi. ABD doları, diğer tüm itibari para birimlerine karşı güçleniyor ve ABD, zorlu bir mahalledeki en güzel ev olmaya devam ediyor. Celsius Network CEO’su Alex Mashinsky, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.