ABD’de Yeni Kripto Para Yasa Tasarısı! Neler İçeriyor?

ABD’de Yeni Kripto Para Yasa Tasarısı! Neler İçeriyor?
Bugün ABD Temsilcisi Josh Gottheimer, ABD doları destekli sabit kripto para birimlerini düzenleyen bir yasa tasarısını açıkladı.Önerilen mevzuat, belirli sabit kripto paraları “nitelikli” olarak belirleyecek ve sabit para varlıklarına yani stablecoin’lere geleneksel mevduat sigortası uygulayacak.Nitelikli sabit kripto paralar, yalnızca belirli düzenlemeleri karşılayan bankalar veya banka dışı kuruluşlar tarafından verilir.

ABD Temsilcisi Josh Gottheimer (D-NJ), ABD doları destekli sabit kripto para birimleri etrafında net tanımlar belirlemeyi amaçlayan bir yasa tasarısının erken taslağını yayınladı. Kriptoks.com olarak, detayları sizler için derledik, birlikte konuyu inceleyelim…

Josh Gottheimer, sabit kripto para birimleri için tasarısını sunuyor!

ABD, stablecoin‘leri düzenlemeye bir adım daha yaklaşıyor olabilir. Politico tarafından Salı günü yayınlanan bir habere göre, New Jersey Demokrat Temsilcisi Josh Gottheimer, hızla büyüyen kripto para birimlerinin düzenlenmesini çevreleyen net tanımlar koyacak bir yasa tasarısı yayınladı. Önerilen yasa tasarısı, talep üzerine ABD doları için bire bir bazda kullanılabilecek stabil kripto paralar için yeni bir “nitelikli” tanım getirecek. 

Bu nitelikli sabit kripto para birimleri yalnızca, Para Birimi Denetleme Ofisi tarafından belirlenen kurallar da dahil olmak üzere belirli düzenlemeleri karşılayan bankalar veya banka dışı kuruluşlar tarafından çıkarılacak. Nitelikli stablecoin ihraç edenlerin, ABD doları veya OCC’nin uygun nakit eşdeğerleri olarak gördüğü “diğer varlıklar” tanımını alacak olan rezerv varlıklarda en az %100 desteğini sürdürmesi gerekecek. Çoğu durumda, bunlar, ABD Hazine tahvilleri gibi son derece likit, kısa vadeli ABD doları cinsinden borçlanma araçlarını içerir. 

Yeni kripto para tasarısı neler içieriyor?

Bu ayın başlarında yapılan bir röportajda Gottheimer, Politico’ya önerilen yasa tasarısının arkasındaki temel amacın “yatırımcılar için güvenlik ve sağlamlık sağlarken yeniliği kullanmak” olduğunu söyledi. Düzenleyicilerin istikrarlı paralar ve istikrarlı para ihraç edenlerle ilgili en büyük endişelerinden biri, desteklerinin kalitesi ve daha geniş finansal sistemin istikrarını tehdit edebilecek “banka kaçışları” olasılığıdır. Gottheimer’in tasarısına göre, stablecoin ihraççılarının ya banka tüzükleri alması ya da rezervlerini düzenlenmiş bankalarla özel hesaplarda tutması gerekecek. 

Bu, hem kullanıcılar hem de bir bütün olarak sistem için riskleri önemli ölçüde azaltacak, aynı zamanda merkezileşmeyi artıracak ve alan içindeki rekabeti sınırlayacak. Gottheimer’in CNBC’ye verdiği demeçte, stabilcoinler üzerindeki düzenleyici çabalara öncülük eden Hazine Müsteşarı Nellie Liang’ın geçen hafta Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önüne çıktığında planını desteklediğini söyledi. Bununla birlikte, Cumhuriyetçi Tom Emmer ve Demokrat Gregory Meeks de dahil olmak üzere diğer bazı Temsilciler,  bu tarz önerilere karşı çıktılar.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.