ABD Bu Borsayla Bağlantılı Kripto Paralara El Koydu!

ABD Adalet Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, 2016 kripto borsası Bitfinex hackiyle bağlantılı olarak 3,6 milyar dolar değerinde Bitcoin ele geçirildiğini söyledi. New York’ta gözaltına alınan zanlılar Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan, geçtiğimiz saatlerde mahkemeye karşısına çıktı. İkili, kara para aklamak ve ABD hükümetini dolandırmak için komplo kurmakla suçlanıyor. Ayrıntılar Kriptoks.com‘da.

ABD hükümeti, 2016 kripto hackine bağlı 3,6 milyar dolarlık Bitcoin’e el koydu

The Washington Post raporuna göre, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), 2016 yılında Bitfinex döviz borsasının ihlaline bağlı olarak 3,6 milyar dolarlık kripto para birimine el koydu. Yetkililer, ünlü borsadan çalınan 119.754 Bitcoin’i aklamaya çalıştıktan sonra 34 yaşındaki Ilya Lichtenstein ve 31 yaşındaki eşi Heather Morgan’ı New York’ta gözaltına aldı. Lichtenstein ve Morgan tarafından 2.000’den fazla yasa dışı işlem gerçekleştirildi. Sahte hesaplar kullanarak izlerini gizlemek için dark web’i kullandılar.

ABD Adalet Bakanlığı bir basın açıklamasında şunları paylaştı:

Mahkeme kayıtlarına göre, Lichtenstein ve Morgan’ın, bir bilgisayar korsanının şirketin sunucularına girip 2.000’den fazla yasa dışı işlem yapmasının ardından Bitfinex’in platformundan çalınan 119.754 Bitcoin gelirini aklamak için gizli anlaşma yaptıkları bildirildi. Çalınan Bitcoin, bu yasadışı işlemler yoluyla Lichtenstein tarafından kontrol edilen bir kripto cüzdanına aktarıldı. Yaklaşık 25.000 çalıntı Bitcoin, önceki beş yılda Lichtenstein’ın cüzdanından, çalınan paranın bir kısmının Lichtenstein ve Morgan tarafından kontrol edilen finansal hesaplara yerleştirilmesiyle sonuçlanan karmaşık bir kara para aklama planı aracılığıyla taşındı. Toplam 94.000’den fazla BTC olan kalan çalıntı paralar, yasadışı kazançları almak ve tutmak için kullanılan cüzdanda tutuldu.

Bitfinex, geri alınan BTC’leri LEO token için harcayacak

Bitfinex borsası yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.