AB Merkez Bankası’ndan Kripto Para Uyarısı ve Yasa Hazırlığı!

AB Merkez Bankası’ndan Kripto Para Uyarısı ve Yasa Hazırlığı!

AB Merkez Bankası (ECB), piyasanın daha karmaşık hale geldiği ve ana akım finansla bağlantılı hale geldiği konusunda uyarıyor. Yeni bir raporda, kripto para piyasasının bankalar ve varlık yöneticileriyle derinleşen bağlarının finansal istikrar için bir risk oluşturacağı söylendi.

Kripto para birimleri finansal istikrar için tehdit oluşturuyor

ECB Salı günü yaptığı açıklamada, “kaldıraçlı işlemlere ve kripto kredilere” odaklandığını ve bu faaliyetlerin daha riskli, karmaşık ve geleneksel kurumlarla bağlantılı hale geldiğine dair kanıtlar bulduğunu söyledi. Kripto para piyasası hakkında raporun bir kısmında şunlara vurgu yapıldı:

Yatırımcılar, Kasım 2021’den bu yana desteklenmeyen kripto paraların piyasa değerindeki 1,3 trilyon Euro’luk düşüşü herhangi bir finansal istikrar riskine ihtiyaç duymadan idare edebildi. Ancak bu oranda, desteklenmeyen kripto paraların finansal istikrar için bir risk oluşturduğu bir noktaya ulaşılacak.

ECB’den yılda iki kez yapılan finansal istikrar incelemesinin bir parçası olarak yayınlanan bu tür ilk uyarı, ABD ve İngiltere makamlarından gelen ve kripto piyasasındaki bir dizi son başarısızlıktan dolayı sinirlenen benzer mesajları izledi.

ECB’nin gün içinde yayınlanan raporunda ayrıca, tüm kripto paraların regülasyonlarla kontrol edilmeye başlanmasının vurgulandığı açıklamalar yer aldı:

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.