AB Kripto Para Düzenlemesini Açıklayacak! Neler Beklenmeli?

AB Kripto Para Düzenlemesini Açıklayacak! Neler Beklenmeli?

Avrupa Birliği, uzun süredir Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) yasası üzerinde çalışıyor. Yakın tarihli bir rapora göre AB, kripto para düzenlemesini bu ay sonuçlandırmaya hazırlanıyor. MiCA yasa tasarısı, AB parlementosu tarafından bu yılın başlarında onaylanmıştı. Buna göre yeni yasa, birlik genelinde geçerli bir kripto düzenlemesi oluşturması nedeniyle önem arz ediyor.

2020’de tanıtılan MiCA, AB bloğunda kapsamlı kripto düzenlemesi düzenlemeyi planlıyor. Bloomberg bir raporda, Avrupalı ​​politikacıların tasarıyı çevreleyen sorunları çözmek için bu ay iki kez toplanacağını ve yasanın geçmesinin önünü açacağını söyledi. Bilindiği üzere Terra olayının ardından, kripto alanında yatırımcıları koruma konusunda düzenleyicilere yapılan çağrılar artmıştı. Buna göre AB, MiCA’yı Terra kazasının ardından hızlı bir şekilde yürürlüğe sokmak istiyor.

Kripto para düzenlemesinde Stabilcoin çekişmesi

Düzenlemeyi hızla yürürlüğe sokma konusundaki çağrılar artmaya devam ediyor. Ancak içeriden kaynaklar Bloomberg’e milletvekillerinin hala tasarının bazı yönleri konusunda fikir ayrılığı yaşadıklarını açıkladı. Özellikle Terra çöküşünün ardından, AB düzenleyicileri arasında önemli bir çekişme noktası ortaya çıktı. Buna göre düzenleyiciler, stabilcoinlerin nasıl düzenleneceği üzerinde fikir birliğine varamıyor. Milletvekilleri, özellikle Euro dışı işlemlerde stabilcoin kullanımını nasıl azaltacaklarını tartışıyor. Ayrıca parlemento, bir işlemde kullanılan stabilcoin miktarına bir maksimum tutar getirmeyi hedefliyor.

Kripto yorumcusu Patrick Hansen, Twitter’da, stablecoin kullanımını sınırlamanın amacını açıkladı. Buna göre Avrupa Birliği, blok ülkeleri arasındaki euro ve diğer fiatların ikamesini önlemeyi amaçlıyor. Ek olarak milletvekilleri, NFT’lerin kapsamlı yasa tasarısına dahil edilip edilmeyeceği konusunda da bölünmüş durumda.

Kriptonun çevreye etkisi üzerinde duruluyor

Avrupa Birliği, geçtiğimiz haftalarda MiCA tasarısından Bitcoin gibi Proof-of-Work tokenlere yönelik potansiyel bir yasağı kaldırdı. Ancak son rapor, düzenleyicilerin, kripto para alanının çevresel etkisi konusunda endişelerini sürdürdüklerini gösterdi. Parlamento şimdi muhtemelen madencilerden kripto enerjisi kullanımı hakkında ek açıklamalar isteyecek. Bununla birlikte, kripto para piyasasının enerji tüketimini inceleyen hükümetlerin sayısı artıyor. Son olarak ABD’deki New York eyaleti madencilik yasağı lehinde oy kullanıyor.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.