5 Yıl Önce BTC, DOGE ve ETH’ye 100 Dolar Koysaydınız Ne Olurdu? 

5 Yıl Önce BTC, DOGE ve ETH’ye 100 Dolar Koysaydınız Ne Olurdu? 

Kripto para piyasası 2021 yılında 3 trilyon dolara yaklaştı. Ancak,  çıkışı gibi inişi de hızlı oldu. Son piyasa çöküşünden sonra kripto piyasa değeri 900 milyar doların altına geriledi. Bununla birlikte daha uzak bir perspektiften baktığınızda hala daha karlı görünüyor. Bunun için “5 yıl önce Tesla, Apple, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Dogecoin’e (DOGE) 100 dolar yatırım yapsaydınız, şimdi ne kadar paranız olurdu?” sorusunun cevabına bakıyoruz.

Uzun vadede kripto paralar, hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdi

Büyük ABD endekslerine para yatıran yatırımcılar son 5 yılda önemli getiriler elde ettiler. Aslında, SPDR S&P 500 ETF SPY, Invesco QQQ Trust Series 1 QQQ ve SPDR Dow Jones Endüstriyel Ortalama ETF Trust DIA, Haziran 2017’den bu yana %50,48, %94,48 ve %39,76 oranında getirisi oldu.

Bununla birlikte kripto para birimleri büyük ABD endekslerindeki yatırımcıların son yıllarda sahip olduğu kadar iyi getiri elde etti. Hatta bazı kripto para birimleri, endekslere göre çok daha iyi performans gösterdi. 2017’de satın alınan ve ABD piyasaları Mart 2020’de dibe vurduğunda, son dönemdeki dalgalanmaya rağmen ayakta kalan kripto para ve teknoloji boğaları, yatırımlarından epik getiriler kazandı.

DOGE, 5 yıllık dönemde açık ara daha iyi getiri sağladı!

Aşağıdaki kripto para birimlerine ve büyük hisse senetlerine 2017 yazında yatırılan 100 ABD dolarının bugün ne kadar olacağı hesaplandı.

Tesla Inc. TSLA: 847.93 dolarApple Inc AAPL: 359,75 dolarAmazon.com, Inc AMZN: 211,64 dolarBitcoin (BTC): 823,30 dolarEthereum (ETH): 387,41 dolarDogecoin (DOGE): 1.949,08

Getiriler karşılaştırıldığında kripto para birimlerinin hisse senetlerine göre çok daha iyi getiri sağladığı görülüyor. Bitcoin parodisi DOGE, seçenekler arasında en yüksek getiriyle göze çarpıyor. Dogecoin’i popüler hale getiren Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’nın performansı da dikkat çekici. Tesla, Apple’ın getirisini ikiye katlamış durumda. Bu arada lider altcoin Ethereum’un performansı, lider kripto Bitcoin’in altında kalıyor.

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.