16 Balina, Bitcoin’lerini Sattı ya da Dağıttı! Fiyatı Nasıl Etkiler?

16 Balina, Bitcoin’lerini Sattı ya da Dağıttı! Fiyatı Nasıl Etkiler?

Bitcoin (BTC) tekrar 47.000 dolar seviyesinin altında işlem görürken, uzmanlar son düşüşe katkıda bulunabilecek veya yakın gelecekte fiyatı etkileyebilecek çeşitli faktörleri tartışıyorlar. İşte önde gelen kripto analistlerinin konu hakkındaki açıklamaları…

BTC balina hareketleri neyi gösteriyor?

Bitcoin’in yeniden 47 bin dolar seviyesinin altına düşmesinin arkasında yatan sebeplerden birinin, balinaların önceki haftadaki davranışları olduğu düşünülüyor. Kripto analisti Ali Martinez, 4 Nisan’da paylaştığı bir tweet’te özellikle, kripto cüzdanlarında en az 1.000 BTC tutan yaklaşık 16 Bitcoin balinasının ağı terk ettiğini veya BTC arzını son yedi gün içinde yeniden dağıttığını vurguladı. Martinez ayrıca Glassnode’dan mart ayının sonundan bu yana 1.000 BTC veya daha yüksek bakiyeye sahip adres sayısındaki istikrarlı düşüşü gösteren bir grafik yayınladı.

3 Nisan’da bu sayı 2,255 iken, 28 Mart’ta kabaca 2,271’de kaldı, yani 16 adres azaldı. Mevcut Bitcoin fiyatı göz önüne alındığında, bu, piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminde muhtemelen en az 735 milyon dolar daha fazla tutan balinaların ağdan ayrıldığı veya arzlarını yeniden dağıttığı anlamına geliyor. Martinez’e göre, bu tür davranışlar lider kripto para biriminin üzerinde önemli bir aşağı yönlü baskı oluşturabilir ve potansiyel olarak mevcut fiyata yansıyabilir.

Bitcoin fiyatındaki düşüşe rağmen topluluk iyimser

Kriptoks.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, topluluğunun yakın gelecekte Bitcoin fiyatının hareketleri açısından iyimser görünüyordu. Özellikle 55.723 oy ve yüzde 82 tarihsel doğruluğa sahip olan CoinMarketCap topluluğu, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC)’in 30 Nisan tarihinde 51.000 doların üzerinde işlem göreceğine dair tahminini dile getirmişti.

Lider kripto para birimi olan Bitcoin fiyatı, bu tahminlerin aksine son 24 saatte yüzde 0,96 ve 47.000 dolar eşiğinin oldukça üzerinde işlem gördüğü bir haftadan bu yana yüzde 2,65 düşüş kaydediyor. BTC yazım sırasında 45.899,68 dolardan işlem görüyor. Öte yandan CoinMarketCap verilerine göre, lider kripto para biriminin piyasa değeri şu anda 878,12 milyar dolar seviyesinde bulunuyor ve bu gösterge onu kripto para birimi sektöründe nihai lider yapıyor.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.